Chodź przedsiębiorstwa spin-off od lat budzą żywe zainteresowanie, do tej pory ani instytucje międzynarodowe ani badacze nie wypracowali jednolitej definicji tego typu podmiotów.

Realizatorzy projektu przyjmują, że typowa spółka spin-off to taka, która powstała na bazie innowacyjnej, zazwyczaj prawnie chronionej technologii lub wynalazku. Udziały w niej posiada zarówno naukowiec, jak uczelnia. Może to być również działalność wykorzystująca jedynie potencjał uczelni: wiedzę, wyniki badań, aparaturę, etc. Spin-off jest najbardziej dochodową drogą, służącą komercjalizacji myśli naukowej. Formalne podstawy do tworzenia akademickich inkubatorów przedsiębiorczości stwarza ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym*, gdzie w art. 86 stwierdza się,  że w celu lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego uczelni oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki, uczelnie mogą prowadzić akademickie inkubatory przedsiębiorczości oraz centra transferu technologii.

Ustawa wymienia dwie formy funkcjonowania akademickich inkubatorów przedsiębiorczości:

  • funkcjonujące w formie jednostki ogólnouczelnianej, działające na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez senat uczelni

  • w formie spółki handlowej lub fundacji, na podstawie odpowiednich dokumentów.

 

       -----------------

*) Ustawa z dania 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2005 r. (z poz. zm.)